Již více než rok čeká marně v Poslanecké sněmovně na projednání sněmovní tisk č. 625 – vládní návrh, kterým se mění horní zákon. Novela odstraňuje některé nedostatky předchozí úpravy a přináší některé novinky. Např. po přijetí tohoto zákona již nebude mít organizace oprávněná k hornické činnosti předkupní právo na pozemky v dobývacím prostoru. Toto ustanovení bude mít pozitivní vliv na hospodářskou soutěž, neboť dojde k narovnání podmínek pro všechny zájemce při koupi pozemků dotčených těžbou. Zároveň toto ustanovení zamezí neoprávněnému nabývání státních pozemků pod záminkou těžby nerostů a možným pozemkovým spekulacím.
Je jasné, že záměrem odstranit některá současná privilegia nepotěším současné privilegované. V daném případě tedy organizace oprávněné k hornické činnosti. Jednou z nejvýznamnějších takovýchto organizací je OKD, a.s. – jediný producent černého uhlí v ČR.
Pan poslanec Petr na plénu horlil za vyřazení zmiňovaného návrhu zákona. Jaksi však opomněl zmínit, co že ho k takového aktivitě vede. Naštěstí obchodní rejstřík je ze zákona veřejně přístupný. Společnost Green Gas DPT, a.s. je dcerou OKD, a.s. Akciová společnost povinně zřizuje dozorčí radu. A kdo myslíte, že je místopředsedou společnosti Green Gas? Správně, Ing. Břetislav Petr. Ale pojďme dál. Na Ostravsku působí i Havířovská teplárenská společnost a.s., která pro teplárnu Karviná odebírá od OKD, a.s. 100 % paliva, ze kterého vyrábí teplo. Konkrétně se jedná o černé uhlí a důlní plyn. I v dozorčí radě této společnosti zasedá pan poslanec Petr – tentokráte jako předseda dozorčí rady. Z oznámení o vykonávaných činnostech, které musejí zákonodárci dle zákona o střetu zájmů podávat, si můžeme u pana poslance Břetislava Petra přečíst, že pracuje i pro Český báňský úřad. Celkem si tak pan Ing. Břetislav Petr ke svému poslaneckému platu přilepší bez několika stokorun o půl milionu korun. Za to jistě chlebodárce požaduje určitou aktivitu.
Určitou aktivitu však vyžaduje i zákon o střetu zájmů. Ten v ustanovení svého § 8 odst. 1 stanoví, že: „Veřejný funkcionář je povinen při jednání ústavního orgánu …ve kterém vystoupí v rozpravě, …oznámit svůj poměr k projednávané věci, jestliže se zřetelem k výsledku projednání věci by mu mohla vzniknout osobní výhoda nebo újma anebo má-li na věci jiný osobní zájem.“ Zajímavý je i druhý odstavec stejného paragrafu: „Oznámení podle odstavce 1 podává příslušný veřejný funkcionář ústně v průběhu jednání, nejpozději však před tím, než orgán přistoupí k hlasování“.
Bohužel vzhledem k poslanecké imunitě pana poslance asi neděsí znění paragrafů 23 a 24 (Přestupku se dopustí veřejný funkcionář, který nepodal oznámení o osobním zájmu podle § 8. Za přestupek podle § 23 lze uložit pokutu do výše 50 000 Kč).